firma-transportowa-lead

A może tak założyć firmę transportową?

Usługi transportowe często znajdują się w ofertach wielu przedsiębiorstw zajmujących się spedycją takich jak usługi transportowe Gdańsk. Poszerzenie naszej oferty może być dla nas drogą do pozyskiwania nowych klientów i zbudowania coraz większej rozpoznawalności na rynku. Nie pozostaje nam nic, tylko kupić pierwszy samochód do naszej floty i zacząć naszą działalność, czyż nie?
Niestety dla każdego zachwyconą taką wizją przedsiębiorcy, rzeczywistość jest diametralnie inna. Chętni chcący założyć taką działalność muszą przejść przez wiele regulacji, które sprawiają, że sektor usług transportowych jest tak mocno regulowany.

Pomysł

Powinniśmy się zastanowić najpierw nad całym konceptem naszej firmy. Czy będziemy jedynie przewozić ładunki, a może dodatkowo wynajmować samochody? Czy będziemy zajmować się przewożeniem każdego typu towaru? Może będziemy specjalizować się tylko w jednym segmencie?

Zakładając firmę zajmującą się usługami transportowymi, musimy spełniać tzw. kryterium dobrej reputacji. Oznacza to, że nie możemy być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne, jak np. defraudacja środków pieniężnych.

Dokumenty

Jeżeli nie posiadamy certyfikatu kompetencji zawodowych, jesteśmy zmuszeni go uzyskać, ponieważ bez niego niemożliwe jest prowadzenie firmy o tym charakterze. Gdy firma chce świadczyć swoje usługi pojazdami o masie przekraczającej 3,5 tony, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Takie uprawnienia wyda nam stosowny dla miejsca zamieszkania urząd miasta lub starosta. Należy udowodnić również że mamy zabezpieczony kapitał na funkcjonowanie naszej firmy, który wynosi co najmniej 50000 euro.

Obecność w Internecie

Warto też zainwestować w stronę internetową, która ułatwi naszym klientom zapoznanie się z naszą firmą. Obowiązkowo powinny tam być wszystkie potrzebne informacje jak oferta, cennik i zdjęcia naszych pojazdów. Dobra kampania reklamowa pozwoli nam na przebicie się wśród konkurencyjnych firm na rynku

Podsumowanie

Aby otworzyć własną firmę transportową musimy:

  • mieć pomysł i pieniądze,
  • posiadać flotę samochodową,
  • posiadać dobrą reputację,
  • posiadać certyfikat kompetencji zawodowych,
  • zezwolenie na wykonywanie zawodu,
  • stworzyć ciekawą stronę internetową i kampanię reklamową.