co-warto-wiedziec-o-podatku-liniowym-19-1

Co warto wiedzieć o podatku liniowym 19%?

Jak powszechnie wiadomo – osoby posiadające działalność gospodarczą muszą rozliczać się z ZUS-em. Mają one do wyboru różne modele opodatkowania. Jednym z nich jest podatek liniowy wynoszący 19%. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Podatek liniowy w wysokości 19% zakłada uiszczanie przez firmy co miesiąc takiego samego odsetka dochodów. Stawka nie zmienia się nigdy i nie zależy od wysokości naszych dochodów. Dziś dowiemy się kilku ciekawych spraw na temat tego rodzaju opodatkowania, zastanowimy nad tym, kiedy warto go wybierać i wyjaśnimy, jak ułatwić sobie rozliczanie finansów.

 

Kto i kiedy może skorzystać z podatku liniowego?

 

kalkulator i pieniądzeWarto pamiętać, że aby móc rozliczać się według systemu podatku liniowego w wysokości 19%, trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Co ważne – osoby, które posiadają tak zwaną kartę podatkową czy też grupa ryczałtowców – nie mogą wybrać tej formy rozliczenia.

Na taką formę rozliczania się można zdecydować się albo na początku prowadzenia działalności, albo też później – w trakcie jej istnienia. Jednakże ta druga opcja nie pozwala na zmianę opodatkowania od razu. Należy poczekać aż do nowego roku podatkowego, żeby poprzedni był ciągły. Wówczas prowadzący działalność do 20 stycznia może złożyć specjalny wniosek CEIDG-1.

 

Komu najbardziej opłaca się korzystać z opodatkowania 19%?

 

Jak zwykle bywa w świecie podatków – jednym bardziej opłaca się wybrać formę podatku liniowego, a innym inną. Biorąc jednak pod uwagę podatek liniowy 19%, możemy zauważyć, że jego wybór najbardziej opłaci się tym przedsiębiorstwom, których właściciel:

 

  • osiąga dochody przekraczające kwotę 85 528 złotych,
  • nie rozlicza się wraz ze współmałżonkiem, tylko osobno,
  • nie korzysta z ulg internetowych oraz ulg na dzieci.

 

 

Jak ułatwić sobie prowadzenie rozliczeń podatkowych?

 

Jedni korzystają z tradycyjnych księgowych, a inni stawiają na nowoczesne rozwiązania. Na pewno warto zainteresować się różnego rodzaju programami do księgowania, które szturmem podbijają rynek i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Do ciekawszych należy Taxomatic, który umożliwia kompleksowe prowadzenie samodzielnej księgowości.