infobroker-czym-sie-zajmuje-1

Infobroker – czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach informacja traktowana jest na równi z innymi fizycznymi produktami. W dobie powszechnego dostępu do internetu oraz masy źródeł informacji, często bardzo wątpliwej jakości, rynek wytworzył zapotrzebowanie na osoby, które będą dostarczały wiarygodnej i fachowej wiedzy, odpowiednio uporządkowanej, w formie jasnych i przejrzystych raportów. Powstało więc stanowisko tzw. infobrokera lub inaczej „brokera informacji”.

Wydaje się, że brokerem informacji może zostać każdy, wystarczy przecież komputer z dostępem do internetu i wyszukiwarka Google. Nic bardziej mylnego. Osoby na tym stanowisku posiadają specjalistyczne wykształcenie, uzyskane, czy to po odpowiednich studiach wyższych (np. Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo), czy też po specjalnych kursach z infobrokeringu.

Do zadań brokera informacji nie należy tylko przetrząsanie internetu w poszukiwaniu zagadnień dotyczących tematu zleconego zadania. Infobroker często musi też szukać interesujących go zagadnień w materiałach papierowych, które nie zostały jeszcze przeniesione do formatu cyfrowego. Większość archiwów jest już dostępna w sieci, lecz dostęp do nich często jest płatny lub ograniczony do wąskiej grupy osób czy instytucji. Czasami też nie są to materiały stricte cyfrowe, tylko np. skany odpowiednich dokumentów, które trzeba cierpliwie i uważnie przejrzeć. Dzięki dostępowi do sieci, infobroker większość swoich zadań może wykonać z domu czy biura, jednak zdarzają się sytuacje, że w poszukiwaniu informacji, musi udać się do biblioteki lub archiwum i spędzić tam nieraz długie godziny.

Zakres zadań brokera informacji jest bardzo szeroki. Należy do nich np. analizowanie konkurencji na życzenie firmy klienta, czy budowanie baz danych. Zdarzają się również zadania polegające np. na wyszukaniu treści konkretnych wydawnictw czy artykułów, określenia ich dokładnej daty publikacji itp.

Dobry broker informacji powinien charakteryzować się dokładnością i skrupulatnością. Również cierpliwość, dobra organizacja pracy oraz, przede wszystkim, intuicyjne poruszanie się w gąszczu informacji, należą do pożądanych cech na tym stanowisku.