Korona duńska – najciekawsze informacje o skandynawskiej walucie

Skandynawia to niezwykle pociągający region, który przyciąga uwagę nie tylko przepięknym położeniem, ale także swoją tajemniczą i ciekawą historią. Dzisiaj postaramy się dostarczyć nieco informacji na temat finansowych dziejów duńskiego pieniądza, a konkretniej: korony duńskiej. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Historia waluty

Chociaż monety na terenie Danii obowiązywały już od XVI wieku, to korony – w podobnej do współczesnych formie – wprowadzono w obieg dopiero w 1873. Stało się tak za sprawą utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej, której celem było między innymi ujednolicenie pieniądza i ustabilizowanie gospodarki krajów nordyckich.

Początkowo korony były w pełni wymienialne na złoto, jednak po pierwszej wojnie światowej sytuacja ta uległa zmianie. Spowodowało to także upadek wcześniejszego traktatu pomiędzy Danią, Szwecją i Norwegią przy zachowaniu dotychczasowych jednostek w postaci koron na całym terytorium Skandynawii.

Kod ISO koron duńskich to DKK i pod tym szyldem należy ich szukać podczas wymiany waluty. Ich symbol to kr.

Monety i banknoty

Rozważania na temat monet i banknotów trzeba rozpocząć od tego, że pojedyncza korona dzieli się na 100 øre. Jeśli natomiast chodzi już o same nominały, to w obiegu znajdują się monety o wartości: 50 øre, 1 kr, 2 kr, 5 kr, 10 kr i 20 kr. Duńskie banknoty to zaś skrawki papieru o wartościach: 50 kr, 100 kr, 200 kr, 500 kr i 1000 kr.

Co ciekawe, kolory monet o różnych nominałach różnią się od siebie. Oznacza to, że 50 øre ma kolor brązu, 1, 2 i 5 kr kolor srebra, natomiast 10 i 20 kr – złota. Dodatkowo warto wiedzieć, że srebrne monety mają na środku niewielki, okrągły otwór. Jak podają oficjalne źródła, taki zabieg ma na celu ułatwienie rozróżnienia pieniędzy o różnej wartości.

Awersy na banknotach przedstawiają znane duńskie budowle, natomiast rewersy to obiekty z krajowego folkloru.

Ciekawostki

Od momentu wprowadzenia euro jako waluty Starego Kontynentu, w Danii wciąż trwają debaty dotyczące wspólnego pieniądza. Na tę chwilę większość mieszkańców opowiada się przeciwko takiemu zabiegowi.

mapa SkandynawiiCo warto wiedzieć, to na pewno to, że korony duńskie obowiązują nie tylko na terenie swojej ojczyzny, ale też na terytoriach zależnych: Grenlandii i Wyspach Owczych. W pierwszym przypadku pieniądz został całkowicie zaadaptowany, natomiast w drugim władze postanowiły wypuścić w obieg zindywidualizowane banknoty.

Jak podają statystyki, korona duńska plasuje się na 21. miejscu, jeśli chodzi o częstość uczestniczenia w wymianie walut. W porównaniu do innych pieniędzy stanowi to zaledwie 0,8% wszystkich transakcji. W transakcjach kr najczęściej parowane są z euro. Aktualny kurs korony duńskiej wynosi 0,57 zł za 1 jednostkę (źródło: Dobry Kantor).

Podsumowanie

Duńska waluta to ciekawe pieniądze, którymi warto się chociaż odrobinę zainteresować.