Kredyt gotówkowy i harmonogram jego spłaty

Kredyty gotówkowe są całkiem pomocne w życiu. Dzięki nim możemy liczyć na wsparcie finansowe w kryzysowych momentach lub też wtedy, gdy chcemy coś kupić albo na przykład przeprowadzić remont mieszkania, a nie chcielibyśmy ruszać naszych oszczędności. Warto pamiętać jednak o tak zwanym harmonogramie spłaty. Czym jest? Jak można go optymalizować? Dlaczego warto się go trzymać? O tym wszystkim w naszym dzisiejszym artykule!

Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego to nic innego jak plan, który pozwala nam ogarnąć całościowo spłacanie poszczególnych rat bankowi oraz ich wysokość. Harmonogramy pomiędzy różnymi kredytami mogą się różnić różnymi aspektami. Warto wiedzieć, że mamy w większym czy mniejszym stopniu wpływ na to, jak będzie wyglądał harmonogram naszej spłaty kredytu gotówkowego. Jak to możliwe?

Raty kredytu gotówkowego w harmonogramie i ich wysokość

Pierwszą rzeczą, jaką możemy ustalić z bankiem (o ile ten się na to zgodzi), jest wysokość rat w harmonogramie spłaty. Przyjęło się, że istnieją 3 główne typy rat spłacanych w kontekście kredytu gotówkowego. Mowa tu o ratach rosnących, malejących oraz stałych. Każdy z nich cechuje się czym innym.

  • Raty rosnące – jak sama nazwa wskazuje – będą rosły w czasie i z miesiąca na miesiąc będą stawały się coraz wyższe. To rozwiązanie jest dobre, gdy chcemy na początku spłacania kredytu nieco odsapnąć finansowo, ale też wiemy, że w przyszłości łatwiej nam będzie spłacać wyższe raty niż teraz.
  • Raty malejące – są przeciwieństwem rat rosnących. Te z kolei będą z każdym miesiącem stawały się niższe. To rozwiązanie jest korzystne, jeśli mamy teraz możliwość spłacania wyższych rat, a później zagwarantować sobie większe bezpieczeństwo finansowe.
  • Raty stałe nie zmieniają się i są cały czas takie same.

Czy można zastopować spłacanie kredytu gotówkowego?

Czasem zdarza się, że wypadają nam sytuacje losowe, przez które nie możemy kontynuować spłacania kredytu i cały harmonogram trafia przysłowiowy szlag. Co wówczas? Czy możemy wnioskować o zmianę harmonogramu? A jeśli tak, to jakie są możliwości?

Oczywiście możemy poprosić bank o modyfikację naszego harmonogramu spłaty kredytu gotówkowego. Pamiętajmy jednak o tym, by formę zmiany wybrać mądrze. Najczęściej stosuje się tak zwane „wakacje kredytowe”, które dają nam jakiś czas (np. dwa miesiące) bez spłacania kredytu. Musimy się jednak liczyć z tym, że wówczas albo wydłuży się nasz okres spłacania kredytu, albo po prostu wzrosną nam raty.

 

Więcej informacji o kredycie gotówkowym znajdziesz na https://www.expander.pl/kredyty/gotowkowe/