adunek-drobnicowy-1

Przesyłki drobnicowe – wprowadzenie

Dla kogoś, kto nie zajmuje się na co dzień zagadnieniami z branży TSL, może się wydawać, że każda przesyłka jest traktowana w sposób „równy”. Otóż nic bardziej mylnego! Każdy z rodzajów ma nie tylko swoją nazwę, ale przez lata wytworzone zostały określone normy i przewidywane formy postępowania z nimi. Nie inaczej jest z przesyłkami drobnicowymi, które wbrew ich pozornie logicznie brzmiącej nazwie, wcale nie są tym, za co je możecie uważać. Gotowi na nową dawkę wiedzy? Zaczynajmy!

Podstawy podstaw

Przesyłki drobnicowe to wszelkiego rodzaju przedmioty (zarówno produkty przetworzone, jak i wyroby gotowe), które transportowane są w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Termin „drobnicowe” odnosi się do cechy charakterystycznej tego ładunku. Mowa tutaj o tym, że istnieje możliwość wyodrębnienia pojedynczej jednostki spośród całości. Oczywiście w ramach ułatwienia organizacji nie robi się tego, w czasie przeładunku.

Inną cechą charakterystyczną jest to, że wymagają one szczególnej troski przez cały okres transportu. W przeciwieństwie do zwartych ładunków masowych ich masę można zważyć i obliczyć. Na dodatek przy tak małej masie i objętości, są one częścią ładunków zbiorowych. O czym tu mowa? Otóż w razie wystąpienia wielu nadawców zlecających dostarczenie ładunków drobnicowych firma spedycyjna połączy je w jedną jednostkę, jaką jest np. kontener i dostarczone do poszczególnych miejsc docelowych wyznaczonych przez odbiorców.

Zalety i wady

Jako zaletę numer jeden możemy uznać możliwość dopasowania wielkości dostaw do potrzeb odbiorcy i nie powstają w ten sposób „puste przejazdy”. Nie istnieje również konieczność magazynowania zapasów towarów i to, co jest najważniejsze dla odbiorcy — dotrze on na czas.

Ładunki drobnicowe są mniej podatne i trudniejsze w transporcie niż te o większym tonażu. Przewóz tych przedmiotów jest uciążliwy i wymaga dokładnego zabezpieczenia, jako że istnieje duże ryzyko ich uszkodzenia lub poważnego zniszczenia.

Podsumowanie

Przesyłki drobnicowe to świetna opcja dla tych, którzy szukają oszczędności i praktyczności w codziennym funkcjonowaniu transportu naszej firmy. Grupowanie mniejszych towarów to bardzo wygodne rozwiązanie i powinniśmy coraz częściej je stosować.