man-78103_1280

Tarcze listkowe – efektywny produkt ścierny

Materiały ścierne są bardzo szeroką gamą produktów i dobry specjalista jest w stanie odpowiednio dobrać jego specyfikę do danej powierzchni i do konkretnego zlecenia od Klienta. Dziś skupimy się na jednym produkcie, czyli tarczach listkowych, będących całkiem nowym pomysłem w tej branży. Ciekawostką może być to, że łączą w sobie dwa produkty – tarczę do szlifowania z elektrokorundu z krążkiem z płótna ściernego. Dziś powiemy Wam kilka słów właśnie o ściernicach listkowych.

Budowa

Warto na samym początku wspomnieć jak zbudowana jest ta tarcza. Całość składa się z zachodzących na siebie listków z płótna ściernego, które są zamocowane na półsztywnym podkładzie. Specyfika takiej konstrukcji zwiększa żywotność produktu w porównaniu do klasycznych krążków ściernych. Dzięki temu nie tylko zapewnimy długą żywotność naszego narzędzia pracy, ale także – zaoszczędzimy spora ilość pieniędzy! Zobacz ofertę  na materiały ścierne na stronie https://ekod.com.pl/oferta/materialy-scierne/

Rodzaje tarcz

Gdybyśmy mieli wyróżnić podstawowe rodzaje tarcz, to najłatwiej je pogrupować według kryterium budowy. Pierwszym z nich będą tarcze listkowe trzpieniowe, które jak sama nazwa mówi, że posiadają listki ułożone wokół osi trzpienia mocującego. Daje nam to idealne dopasowanie do kształtu przedmiotu, stąd też, jeżeli przedmiot do obróbki jest nietypowy lub trudno dostępny, powinniśmy decydować się na ten rodzaj.

Tarcze listkowe nasadzane są najczęstszym wyborem dla prac wykończeniowych, a dokładnie tych przygotowujących powierzchnię. Są one często profilowane i przez to – dostosowywane indywidualnie do kształtu obrabianego elementu. Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj tarcz, powinniśmy zwrócić uwagę na wybranie dobrej prędkości obrotowej narzędzia, co zdecydowanie polepszy jakość czynności szlifowania.

Tarcza listkowa talerzowa ma równomiernie wachlarzowo rozłożone listki na powierzchni okręgu wykonanego z tworzywa sztucznego, wzmocnionego włóknem szklanym. Pozwala to na uzyskanie bardzo wysokiej jakości skrawania, która w porównaniu z tradycyjnymi produktami ściernymi jest bezkonkurencyjna. Jeżeli chcemy zapewnić Klientowi niska chropowatość powierzchni – tarcza talerzowa będzie świetnym pomysłem.

Podsumowanie

Budowa i rodzaje tarcz listkowych to zaledwie sam początek budowania naszej wiedzy dotyczącej tego produktu. Musimy wziąć pod uwagę inne czynniki takie jak ziarnistość danego materiału, czy też powierzchnię, na której będziemy pracować. Jednak bądź co bądź, jeżeli zależy nam na uzyskaniu delikatnego, gładkiego efektu, powinniśmy zdecydować się właśnie na tarcze listkowe.

Tekst powstał przy współpracy ze stroną Ekod.